SHPËRNDAJE

Si zakonisht, javët e fundit kanë parë shumë lajme të mëdha të teknologjisë që kanë goditur shtypin, disa prej të cilave sugjerojnë disa ndryshime reale për të ardhur në botën e teknologjisë dhe biznesit. Për njerëzit e zënë të biznesit të cilët kanë një kohë të vështirë të qëndrojnë në krye të historive të reja të teknologjisë së tyre, në këtë artikull do të mundohemi të trajtojmë disa nga lajmet më të rëndësishme që duhet të dini.

1.Facebook përballet me skandalin më të bujshëm 

Facebook është përballur me skandalet dhe kritikat edhe më parë, por lajmi i fundit se të dhënat e mbi 50 milion përdoruesve të Facebook ishin të mbledhur dhe shfrytëzuar nga firma e marketingut Cambridge Analytica mund të jetë skandali më i madh. Firma përdori të dhënat e kompanisë për të krijuar fushatë reklamimi politike që mund të kenë ndikuar në zgjedhjet presidenciale të fundit të SHBA dhe në votimin e Brexit në Mbretërinë e Bashkuar. Dokumentet e brendshme sugjerojnë se Facebook ishte në dijeni të gjerësisë së shkeljes së të dhënave dhe nuk mori masa në kohën kur u zbulua. Ky skandal kombinon shqetësimet e njerëzve rreth lajmit të rremë me frikën e sigurisë kibernetike. Ky lloj zemërim i përdoruesve  ka nxitur përdorimin e hashtagut #deletefacebook  në Twitter dhe Zuckerberg është caktuar të dëshmojë përpara Kongresit për këtë skandal. Kjo ndoshta nuk është fundi i Facebook, por patjetër që shumë përdorues kanë menduar dy herë për mënyrën se si ata ndërveprojnë me platformën më të njohur për të gjithë ne.

Image result for facebook faces scandal

2Snapchat ështe duke kaluar një muaj edhe më keq

Muajin e kaluar hasëm një ndryshim drastik të dizanjit të programit Snapchat. Ky i fundit kishte një muaj të ashpër midis feedback-eve negative ku klientët bënin me dije se  e urrenin, kujtojmë këtu dhe tweet-in negativ nga Kylie Jenner. Shumë shpejt pasi gjërat shkuan nga shiu në breshër kur platforma aprovoi një reklamë ofenduese që bëri një shaka të çuditshme për veprën e njohur të Chris Brown për abuzimin në familje kundër Rihannës.

Related image

Edhe pasi Snap tërhoqi reklamën dhe u përpoq të kërkonte falje, Rihanna dha kundërpërgjigjen e saj në Instagram duke kritikuar shumë ashpër këtë postim.Vlera e aksioneve të kompanisë u ul ndjeshëm, duke humbur më shumë se 800 milionë dollarë.

3. Hakerët sulmojnë sistemin qeveritar të qytetit të Atlantas

Qyteti i Atlanta u detyrua  të ndalonte një numër shërbimesh dhe operacionesh të qytetit muajin e kaluar për shkak të një sulmi ransomware të bërë nga hakerat. Hakerët kërkuan një shpërblim prej $ 51,000 në bitcoin për të hequr kërcënimin ndaj sistemeve dixhitale të qytetit. Atlanta ka arritur të rifitojë disa nga sistemet e saj, por sulmi është një kujtesë se sa fuqi dikush me aftësi hacking mund të ketë mbi funksionet e qeverisë.

Image result for hackers atlanta

 

4.Automejet që drejtohen vetë janë duke shkuar drejt uljes së kërkesës

Shpeshherë kompanitë e prodhimit të automjeteve që drejtohen vetë (self-driving), njerëzit që punojnë në to dhe konsumatorët kanë qënë entuziast për këtë teknologji të re , që të jetë gati dhe në dispozicion . Por muajin e kaluar, një grua u godit dhe u vra nga një self-driving Uber, duke e detyruar kompaninë të marrin një hap prapa dhe të ngadaltë. Kompania tërhoqi të gjitha automjetet e saj self-driving nga rrugët publike për momentin, ndërsa janë duke hetuar shkakun e përplasjes.

6. Krizat e Cryptocurrency

Qyteti i Plattsburgh, NY lajmëroi muajin e kaluar duke ndaluar Cryptocurrency. Praktika cryptocurrency, një mënyrë për të fituar bitcoin, përdor një sasi të konsiderueshme të energjisë elektrike dhe po tatonte sistemin elektrik të qytetit. Për shkak se qyteti po përdorte më shumë se sa ishte në gjendje të prodhonte dhe duhej të blinte energji elektrike nga burimet e jashtme, banorët ishin mbërthyer me fatura elektrike më të larta se zakonisht. Në përgjigje, qeveria e qytetit mori masa dhe e ndaloi këtë praktikë krejtësisht. Për më tepër, Twitter bashkohet me një numër të rrjeteve të tjera  sociale në ndalimin e të gjitha reklamave për Cryptocurrency. Edhe me këto pengesa të vogla, bitcoin dhe kriptografitë e tjera të njohura mbeten një pjesë e dukshme e ekonomisë sonë moderne.

7.Hakimi i Aplikacioni MyFitnessPal

Aplikacioni më i famshëm i fitnesit, i zotëruar nga Under Armor, u hackua duke kompromentuar 150 milionë profile. Ata kanë njoftuar publikisht anëtarët e tyre dhe po kërkojnë të gjithë që përdorin aplikacionin për të ndryshuar fjalëkalimin e tyre. . Është mirë tju kujtojmë këtu të mbani fjalëkalimet tuaja të sigurta dhe për t’i ndryshoni ato periodikisht për një mbrojtje më të mirë.

Image result for my fitness pal
8. Shtetet e Bashkuara konsiderojnë të kërkojnë informacione për mediat sociale për të gjithë aplikantët e vizave

Departamenti i shtetit i SHBA ka njoftuar një dëshirë për të filluar kërkimin e të gjithë aplikuesve të vizave për të dhënë detaje mbi llogaritë e tyre të mediave sociale. Nëse departamenti kalon përpara me këtë plan, gati 15 milionë njerëz do tu kërkohet të japin këtë informacion si pjesë e aplikimit të tyre – një kërkesë që shumë mendojnë se është një pushtim serioz i privatësisë së tyre. Ndërsa administrata pretendon se kjo kërkesë është një mënyrë për të luftuar terrorizmin, shumë prej tyre janë skeptikë se do të bënte një ndryshim domethënës ndërkohë që do të shqetësohej gjithashtu se ai tejkalon kufijtë e arsyeshëm të privatësisë. Para se të merret një vendim përfundimtar, publiku ka disa muaj për të dhënë komente mbi propozimin.

Image result for us embassy

9. Konferenca e “Përplasjes”

Takimi që nga 30 prilli deri më 3 maj në New Orleans, do të mbahet një nga konferencat më të rëndësishme ku do të të sjelli së bashku mbi 25,000 pjesëmarrës ku do të diskutojnë dhe mësojnë rreth temave që shkojnë nga AI(Inteligjenca artificiale) deri në cryptocurrency deri te brand activism. Për këdo që kërkon një mundësi të mirë për të mësuar më shumë , është konferenca më e mirë e teknologjisë që duhet të shqyrtohet këtë muaj.

Image result for collision conference

PËRGJIGJU