SHPËRNDAJE

10 ndërtuesit kryesorë për faqet e internetit të biznesit të vogël janë:

  • Wix
  • Squarespace
  • Weebly
  • Duda
  • WordPress
  • Yoda
  • Sitey
  • Shopify
  • Webs
  • Jimdo

Në tregun e sotëm, është e zakonshme që edhe kompanitë më të vogla të kryejnë të paktën disa biznese online. Dhe nëse ju zotëroni një dyqan ecommerce ose keni nevojë për të lejuar rezervime online, nuk mund të keni një prani në internet pa një faqe interneti.

Por nëse nuk jeni të teknologjisë dhe nuk mund të përballoni një zhvillues të pavarur të uebit me të gjitha shpenzimet e tjera të fillimit për të mbuluar, a jeni jashtë fatit?

Sigurisht jo. Ka një shumëllojshmëri të ndërtuesve të faqes që ndihmojnë pronarët e bizneseve të vogla të krijojnë një faqe interneti të fuqishme dhe të dizajnuar mirë – me kosto të ulët.

1. Wix

Nëse jeni duke kërkuar për një mori me një grup të madh (shumë të madh) të modeleve të dizajnit, atëherë Wix mund të jetë ndërtues i faqes së internetit të biznesit të vogël për ju.

Wix ofron qindra dhe qindra shabllone të dizajnit të lirë që punojnë për çdo lloj biznesi. Rendisni nëpër modelet e tyre sipas kategorive: biznes, fotografi, videografi, restorante ushqim dhe dizajn, etj.

Ky ndërtues ka një shabllon të lehtë për përdorim që lejon krijimin e faqes tuaj të internetit të tërheqjes dhe lëshimit-duke e bërë pjesën e vërtetë të ndërtimit të krijimit të një faqeje të lehtë dhe pa dhimbje.

Dhe ata gjithashtu ofrojnë aftësi të lëvizshme dhe të lirë dhe të sigurt web hosting në internet.

Wix ofron qindra templates, faqet e pakufizuar, dhe web hosting falas. Por ato gjithashtu ofrojnë nivele abonim premium, me eCommerce (mirë për biznesin e vogël) dhe Unlimited (më të mirë për sipërmarrësit dhe freelancer) në 8,50 $ në muaj dhe 7 $ në muaj respektivisht.

2. Squarespace

Squarespace është një ndërtues i faqes së internetit të biznesit të vogël i njohur gjerësisht si një shërbim për industritë krijuese dhe kompanitë ecommerce. Megjithatë, Squarespace ende ka diçka për të ofruar për shumicën e bizneseve të vogla.

Squarespace ka një shumëllojshmëri të gjerë të modeleve të dizajnuara bukur – nëse doni që faqja juaj e biznesit të vogël të ketë një tërheqje të vërtetë vizuale, një faqe interneti e Squarespace do të jetë wow për klientët tuaj.

Për shkak të aspektit vizual të këtyre faqeve  Squarespace të përkryer të shabllonuara, ky shërbim nuk do të lejojë disponibiletet sa më shumë që ndërtuesit e faqeve të internetit të vogla të biznesit të duan. Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të lehtë për të krijuar një faqe interneti me pamje profesionale, Squarespace nuk është një zgjidhje.

Ndërsa Squarespace nuk është ndërtuesi më i lirë i internetit në këtë listë, ato ofrojnë një strukturë çmimi shumë të thjeshtë: Plani i biznesit vjen me 18 dollarë në muaj, me një koleksion të gjerë karakteristikash të përshtatshme për shumicën e bizneseve.

 

3. Weebly

Weebly është një tjetër ndërtues i internetit i biznesit të vogël që ka qenë rreth e rrotull për një kohë (që nga viti 2007) dhe ka mbetur popullor me bizneset e vogla.

Weebly është një krijues i lirë që punon për bizneset që kanë nevojë për uebfaqe, dyqane online ose blogje.

Ka një redaktor të fuqishëm drag-and-drop, duke e bërë atë një nga shërbimet më të personalizueshme (por të lehta për tu përdorur) në dispozicion të pronarëve të bizneseve të vogla. Ju gjithashtu mund të përdorni tregun e tyre të aplikacioneve për të përshtatur zhvillimin e uebit në çfarëdo mënyre që dëshironi.

Ky vegël e internetit e biznesit të vogël gjithashtu shkon përtej ndërtimit të faqes së internetit, duke ofruar shërbime të email marketingut, funksionalitetin e SEO, shërbimet e ecommerce dhe aftësitë e blogging.

Ofertat e lira nga Weebly janë veçanërisht të mira në krahasim me konkurrentët e tjerë, por abonimet e paguara fillojnë me $ 8 në muaj dhe ju ofrojnë më shumë funksionalitet.

4. Duda

Duda ofron një zgjidhje të lehtë për ndërtimin e një faqe interneti të biznesit të vogël, që është një shërbim veçanërisht i mirë nëse jeni duke kërkuar për funksionalitet në desktop, tabletë dhe pajisje të lëvizshme. Me Duda, ju mund të konvertoni faqen tuaj standarde të desktop në një faqe të lëvizshme ose të ndërtoni një faqe të lëvizshme nga e para.

Por Duda nuk është vetëm për celularë; ata gjithashtu ndihmojnë pronarët e bizneseve të vogla të krijojnë faqe desktop të dizajnuara mirë me ndërfaqen e lehtë të përdorimit të faqes së ndërtuesit.

Si një plus, Duda vjen me një integrim intuitiv të medias sociale dhe një sistem të dobishëm të analitikës.

Nëse doni një faqe interneti që është e përgjegjshme në një desktop, tablet ose smartphone, biznesi planifikon $ 7.13 në muaj për një vit (nëse fitoni verën e vitit 2017). Vetëm funksionaliteti i celularit vjen falas, ose me një plan Premium në shitje për $ 3.60 në muaj për një vit.

5. WordPress

WordPress është një biznes i vogël i preferuar, por shtrirja e tij shkon përtej kategorisë së vogël biz: 1 në 5 faqe janë ndërtuar duke e përdorur atë.

WordPress ofron një nga platformat më të lehta të internetit dhe platformën e ndërtimit të blogeve për fillestarët. Pra, nëse jeni vetëm duke filluar biznesin tuaj dhe keni nevojë për një shërbim të lehtë të biznesit të vogël për të përdorur, WordPress është një opsion i sigurt.

Ka më shumë se 350 modele të aplikueshme për bizneset e vogla dhe mund të rregulloje secilin model për ta bërë atë tuajin-me fontet, imazhet, logon, ngjyrat dhe vetëm për çdo gjë tjetër me CSS.

WordPress gjithashtu vjen me një mjet të fuqishëm analitik dhe aftësi SEO – gjë që është e madhe në qoftë se jeni i interesuar në mënyrën se si njerëzit po gjejnë faqen tuaj dhe se si po kryen në internet.

Me WordPress, ju mund të merrni plane falas, ose të fitoni më shumë funksionalitet me planin e tyre Premium që është 8.25 $ në muaj dhe Plani i Biznesit që është 24.92 $ në muaj.

Një blog post 2018 DevWP ka bërë pyetjen interesante: A keni nevojë për një Website WordPress për biznesin tuaj të vogël? Ajo argumenton se një faqe në Facebook mund të jetë e mjaftueshme për disa biznese, si një bar apo restorant nargjile që kërkojnë vetëm një faqe që ofron detajet e kontaktit, fotografitë dhe rishikimet. Sigurisht që është me vlerë të lexoni përpara se të merrni implementimin e WordPress-it!

6. Yola

Yola është një ndërtues i madh i faqes për pronarët e bizneseve të vogla që dëshirojnë përvojën më të lehtë të mundshme. Me Yola, ju mund të krijoni një faqe të fuqishme dhe të mirë-projektuar me absolutisht asnjë kod ose aftësi të teknologjisë së nevojshme. Në të vërtetë, Yola pretendon se ju mund të bëni një nga faqet e internetit të tyre të lirë në minuta.

Ekzistojnë qindra template të dizajnuara në mënyrë profesionale që mund të rregulloheni për biznesin tuaj.

Ju mund të filloni me abonimin e tyre të lirë dhe të shtoni në veçoritë premium sapo biznesi juaj të rritet. Niveli i Bronzit fillon me $ 4.16 në muaj, Silver në 8.33 $ në muaj dhe Gold në 16.66 $ në muaj.

7. Sitey

Sitey është një ndërtues i thjeshtë, por i fuqishëm i faqes së internetit të biznesit të vogël.

Ky ndërtues ofron pak për gjithçka për një pronar biznesi të vogël i cili kërkon një faqe interneti funksionale dhe të lehtë për t’u përdorur – ju merrni një zhvillim të mirë në desktop dhe celular të Google, 24 orë hosting, 100 shabllone, dhe me shumë.

Ju mund të merrni shumë funksionalitet me abonimin e tyre falas – 50MB hapësirë ruajtje, 5MB për ngarkimet e skedarëve dhe 1GB bandwidth. Niveli më i popullarizuar i abonimit me pagesë është Pro, i cili kushton 7.99 dollarë në muaj.

8. Shopify

Shopify ndoshta është ndërtuesi më i mirë i faqes suaj të biznesit të vogël nëse ndërtoni një dyqan në internet.

Platforma ofron shumë mënyra të ndryshme për të shitur produktin tuaj dhe për t’u integruar në mjedise të tjera tregtare – nëpërmjet një dyqani në internet, dyqan Facebook, Amazon, e kështu me radhë.

Shopify gjithashtu pajis web faqen tuaj me mjete të ndryshme që ju ndihmojnë të shisni në tregje të ndryshme, tregje të ndryshme, ose thjesht për dikë në person.

Të gjitha në, në qoftë se ju shesin një produkt dhe ju doni të keni një prani të madhe ecommerce, atëherë Shopify ndoshta është ndërtuesi më i mirë i internetit të biznesit të vogël për ju.

Shopify vjen me një trail të lirë 14-ditore, por Plani i tyre themelor fillon me 29 dollarë në muaj.

9. Webs

Webs është një tjetër ndërtues i faqes së internetit të biznesit të vogël që ofron të gjitha funksionalitetet kryesore si mjetet më të larta në dispozicion të pronarëve të bizneseve-shumë shabllone, aftësitë e tërheqjes dhe rënies, lidhshmëria sociale e kështu me radhë.

Por ku Webs vërtetë shkëlqen është aftësitë e saj SEO. Nëse faqja juaj e internetit është ndërtuar me ueb, ju do të kurseni një hap duke u bërë një ekspert SEO. Webs ju udhëzon përmes vendosjes së faqes suaj për suksesin e motorit të kërkimit – duke ju lejuar të përshtatni zhvillimin e faqes suaj bazuar në nevojat tuaja.

Përveç kësaj, Webs është një nga ndërtuesit më të vjetër të internetit në industri dhe një opsion i fortë për pronarët e bizneseve të vogla që kanë nevojë për një faqe interneti të fuqishme dhe intuitive. Webs fillon në $ 5.99 në muaj.

10. Jimdo

Me më shumë se 15 milionë faqe të ndërtuara nën rripin e vet, Jimdo është një tjetër ndërtues i madh i internetit të biznesit të vogël.

Jimdo mund t’ju ndihmojë të krijoni një faqe të thjeshtë, një faqe në një dyqan më kompleks, duke e bërë atë një mundësi të mirë për çdo lloj biznesi.

Ndërsa Jimdo mund të krijojë një faqe interneti të çdo lloji, forca e saj është në dyqanet online. Megjithatë, ndoshta ju duhet të paguani për një shërbim të abonimit me Jimdo për të marrë funksionalitetin që është aq i mirë sa opsionet e lira me shërbimet e listuara më sipër

 

 

PËRGJIGJU